Mazowiecki Dom Aukcyjny Teutsch Gallery zaprasza na wystawę malarstwa Rajmunda Ziemskiego, malarza idei, dla którego pejzaż jest tylko pretekstem do wyrażenia swoich głębokich przeżyć psychicznych.
Prezentowane na wystawie obrazy z lat 90. są wynikiem stanu emocjonalnego, w jakim znalazł się artysta podczas transformacji systemowej w Polsce. Niepokój związany ze zmianami rzeczywistości polityczno-społecznej jest widoczny na płótnach, które odznaczają się intensywnymi barwami i dramaturgią kompozycji. Nie są to już subtelne przejścia kolorystyczne znane z poprzednich dzieł artysty. Obraz wręcz krzyczy, rozpaczliwie i przerażająco. Ziemski uważał, że artysta powinien być zaangażowany w sprawy społeczne, a sztuka ma za zadanie komunikować i przestrzegać przed tym co nadchodzi. „Moje obrazy nie mówią o urokach świata, a przestrzegają przed najgorszym, przed obłędem, przed dehumanizacją. Tak rozumiem swój obowiązek, swoją współodpowiedzialność człowieka za to, co się na tym najlepszym ze światów dzieje” – mówił artysta.
Rajmund Ziemski (1930-2005) studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w 1955 roku obronił dyplom w pracowni Artura Nacht-Samborskiego. Przez kilkadziesiąt lat był profesorem tej uczelni. Debiutował na „poodwilżowej” wystawie w „Arsenale” w 1955 roku. Na przełomie lat 50. i 60. współpracował z Galerią Klubu Krzywego Koła. W 1979 roku otrzymał Nagrodę im. Jana Cybisa. Jego obrazy znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie i Poznaniu oraz wielu kolekcjach w kraju i zagranicą.
wernisaż: 14 maja 2022, godz. 19.00
czynne: od 14 maja 2022 do 31 maja 2022
Mazowiecki Dom Aukcyjny Teutsch Gallery
ul. Mazowiecka 10, Warszawa