Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu zaprasza na wystawę grafik Magdaleny Cybulskiej. Tytuł ekspozycji nawiązuje do twórczości literackiej Witkacego i dobrze odzwierciedla fantazyjne kreacje stworzeń, zwierząt i bestii, które pojawiają się w pracach artystki.
Kołtuny i Rogorzce to seria dziewięciu grafik, wykonanych w technice mieszanej. Znajdują się na nich nieistniejące stwory, które pochodzą ze świata mitologii, religii, literatury czy filozofii. Zwierzęta te są jakby znajome, jednak tak naprawdę ich nie ma. Niektóre z nich przepełnione są kobiecością, a inne męskie i silne. Budzą niepokój, zachwyt, czasem przerażenie, na pewno zaś nie można przejść obok nich obojętnie. Autorka nadaje im oryginalne imiona: Rogorzca, Kołtuna, Wodnika, Ibisa, Odyna, czy Jednowzrocznego. Prace są wielowarstwowe, misterne i wyrafinowane pod względem technicznym. Artystka nie unika eksperymentów, łączenia różnych technik, wzbogacania prac elementami dorysowywanymi, złoconymi, kaszerowanymi.
Magdalena Cybulska (ur. 1977) jest absolwentką Europejskiej Akademii Sztuk, którą ukończyła z wyróżnieniem w 2007 roku, realizując dyplom z grafiki warsztatowej w Pracowni Litografii pod kierunkiem J.J. Cywickiego oraz aneks z malarstwa pod kierunkiem B. Szubińskiej. Od 2007 pracowała jako asystentka, a następnie wykładowca na Wydziale Grafiki Warsztatowej na macierzystej uczelni. W 2008 realizowała program rezydentury artystycznej w School of Visual Arts w Nowym Jorku. W 2015 otrzymała stopień doktora w Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi.
Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą. Wystawy indywidualne: C Bao a Qu, Galeria Sztuki Współczesnej, Przemyśl (2008), Rysunek i Grafika, Galeria ES, Międzyrzec Podlaski (2009), Święte obrazki, Galeria Fibak, Warszawa (2012), O czasie i potworze, Pracownia Wolno, Warszawa (2013), Fetysz, Galeria Młynek, Warszawa (2013), Kołtuny i Rogorzce, Galeria Aula, ASP Łódz (2016), Moja skóra, Galeria Xanadu, Warszawa (2019), Kołtuny i Rogorzce, Galeria Wytwórnia, Ostrołęka (2019).
czynne: od 12 lutego 2021 do 24 marca 2021
Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu
ul. T. Kościuszki 3, Przemyśl